Relacja z VI. Polsko-Niemieckiego Festiwalu dla Młodych Muzyków, Bremen 2022.

W dniach 16-20 września odbył się VI. Polsko-Niemiecki Festiwal dla Młodych Muzyków, Bremen 2022.

W tym ważnym dla sąsiadujących ze sobą krajów wydarzeniu kulturalnym uczestniczyło ok. 130 młodych adeptów sztuki, głównie z Polski, tym uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych z Przemyśla z klasy gitary prof. dr hab. Leszka Suszyckiego – Kacper Kopański, Jakub Chachura i Mikołaj Bator i Niemiec, a także gościnnie z Ukrainy.🇩🇪🇵🇱🇺🇦

Podczas pięciu dni festiwalowych utalentowani artyści, grający na fortepianie, skrzypcach i gitarze, a także będący członkami zespołów wokalnych czy chórów, uczestniczyli w warsztatach muzycznych, wykładach, forach dyskusyjnych, prowadzonych przez wybitnych pedagogów z Polski, Niemiec, Szwajcarii oraz Ukrainy.

Mając na uwadze w szerokim słowa znaczeniu edukację młodego pokolenia, organizatorzy zaprosili wszystkich do zwiedzania jednej z największych na świecie fabryk mercedesa, jak również do zapoznania się z prywatną kolekcją sztuki współczesnej będącej w posiadaniu Państwa Hollweg. To właśnie tutaj, oprócz prac największych twórców malarstwa czy rzeźby XX i XXI wieku, można było podziwiać „świeżo” zakupione wszystkie dzieła jednego z największych artystów wszechczasów – Johna Cage’a.

Podczas dni festiwalowych uczestnicy brali udział w dwóch koncertach, w tym w budynku średniowiecznej katedry bremeńskiej. Licznie zgromadzona widownia podziwiała kunszt i osiągnięcia młodego pokolenia. Całość koncertu, pod batutą Prof. Dawida Bera, uwieńczona była przepięknym wykonaniem działa polskiego kompozytora Józefa Świdra, Czego chcesz od nas Panie, zaprezentowanym przez 3 uczestniczące w warsztatach chóry.

Przyjazna atmosfera, chęć spędzania ze sobą czasu dzieci i młodzieży z Polski oraz Niemiec, nawiązywanie nowych przyjaźni, przygotowywanie wspólnych planów – to znak, iż warto i trzeba umożliwiać młodemu pokoleniu, aby się spotykali, rozmawiali, porównywali i po prostu cieszyli się jak najdłużej byciem ze sobą!

Dla organizatorów, radość, zaangażowanie i chęć dzielenia się pięknem, głównie dwóch sąsiadujących krajów, była największą gratyfikacją i inspiracją do przygotowania przyszłorocznej edycji festiwalu.

Wielkie podziękowania dla Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej !!! To właśnie głównie dwie wspomniane organizacje od lat wspierają nasz Festiwal!!

Bez otrzymanego wsparcie, realizacja projektu nie byłaby możliwa! DZIEKUEMY !!!!

Bürgerhaus Gemeinschaftszentrum Obervieland e.V.

Hochschule für Künste Bremen

St Petri dom Bremen

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są w GALERII.